Jak vyčistit mosazné kliky

Mosazné kliky jsou stále velmi oblíbeným artiklem a to nejen sběratelským. Mosaz má při správné péči velmi dlouhou životnost. Luxusní kliky z mosazi mohou i po sto letech používání vypadat i sloužit skvěle.

Čištění mosazi chemickou cestou
Jako čistič mosazi použijeme Sitol, který je dostání běžně v drogeriích. Nejdříve ale kliku, nebo jakýkoliv jiný mosazný předmět, rozebereme na jednotlivé mosazné díly. Ruce je vhodné si chránit chirurgickými (latexovými) nebo gumovými rukavicemi. Na mosazné části naneseme krémový Sitol a necháme několik minut působit. Po cca 4 minutách očistíme hadříkem a znovu naneseme Sitol, stačí tenká vrstva, ale souvislá tak, aby nám nezůstávala holá místa na klice. Postup opakujeme několikrát, podle stupně znečištění mosazi.

 
Závěrečný nános Sitolu z mosazi pečlivě očistíme čistým hadříkem a přidáme leštění. Mosaz se leští nejlépe vrtačkou s jemným leštícím kotoučem, ale jde to i ručně.
 
Pro zvýšení závěrečného lesku mosazi naneseme na kliku tenkou vrstvu silikonového oleje a rozleštíme jej hadříkem. Silikon zanechá na kování neviditelný film, který vydrží i několik let, záleží na frekvenci užívání.
 
Vyčištěné mosazné kování
 
Jak NEleštit a NEčistit mosaz 
Důrazně nedoporučujeme používat jakékoliv hrubé metody, zahrnující železné a jiné drátěné kartáče k mechanickému očištění mosazi.
 
Někdo má dobré zkušenosti s namáčením mosazi do kyseliny solné, ani tento způsob ale nemůžeme doporučit. Kyselina solná reaguje se zinkem v mosazi, což může způsobit ztrátu zlatavé barvy. Poleptáním povrchu mosazi se navíc může urychlit jeho oxidace a znečištění.
 
Neověřené alternativy čištění mosazi 
Mezi další způsoby vyleštění mosazi patří použití popela. Je to recept našich babiček a prababiček, podle kterého se má vzít nejjemnější popílek z kamen a smíchat jej s vodou. Vytvoří se nám černá pasta, kterou nanášíme hadříkem na mosazné části a leštíme. Tato metoda je podle všeho celkem zdlouhavá, ale funkční. Podle našeho názoru by popel mosazi neměl ublížit.
 
Poznámka pro pamětníky: Cídící prostředek Sitol se dříve jmenoval Sidol. Jedná se o to samé, pouze výroba Sidolu zanikla a údajně se nepodařilo dojednat předání odkoupení obchodní značky.
 
Mosazné kování se vyrábí dodnes. Doporučujeme bezpečnostní mosazné kování nebo mosazné interiérové kování Alt Wien.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.