Jak správně pečovat o dveřní kování a kliky

Docela zdánlivě jednoduché, že? Říkáte si, to je přeci jasný jak pečovat o kliku....žádnou peči nepotřebují :) No, není to tak úplně pravda. Ač se to nezdá, tak myslím, že pár tipů a triků nikdy neuškodí. Nebojte nebudu tady zdlouhavě popisovat na několik stránek co by se mělo a co by se nemělo. Řekneme si jen v pár bodech co je vhodné a čemu by jste se naopak měli vyvarovat. Správná péče o Vaší novou kliku jí prodlouží životnost a Vy budete mít radost jak pěkně funguje :)

Správná montáž kliky pro začátek
Nejprve je samozřejmě důležité aby Vaše klika byla správně namontovaná a pak se můžete pustit do udržby - mytí, leštění, mazání

Jak dveřní kliky správně čistit?
Je třeba si uvědomit, že každé interiérové kliky jsou vyrobeny převážně z kovových materiálů. Pro základní čištění Vám bude zcela určitě stačit pouze navlhčený čistý hadřík.

Jak docílíme správného lesku?
V případě, že chceme dveřní kliku pořádně vyleštit, tak použijeme pouze takové prostředky, které neobsahují alkohol a rozpoštědla. Opět stačí pouze malé množství, aby hadřík byl skoro suchý. 

Jak a čím kliku promazat?
Jelikož každé dveřní kování je vyrobeno z převážné časti z kovových částí, je třeba tomu min. jednou ročně věnovat pozornost. Kování doporučujem odmontovat a vnitřní mechanické části důkladně promazat. Použijte vazelínu, nebo jaké koli mazadlo např. WD-40.

Pozor na oprýskání klik a stěny
Pokud Vám klika naráží při otevření dveří do stěny, tak Vám ničí jak samotnou kliku, tak i omítku. Na tento problém je velice šikovné řešení: použijte
dveřní zarážku....:)

Čemu se určitě vyvarovat?
Myslím, že tady stačí jen jedno zásadní doporučení. Nikdy nepoužívejte interiérové kliky v exteriérovém prostředí. Povětrnostní vlivy jim určitě dobrou službu neudělají.

Děkujeme za vhodné používání našeho sortimentu :)

Team kovani-design.cz

Autor: Petr Holeček